۱۳۹۷ جمعه ۳ اسفند
پست الکترونیک نقشه سایت انگلیسی
همايش استاني بيماري هاي مشترك بين انسان و حيوان برگزار شد
همايش استاني بيماري هاي مشترك بين انسان و حيوان برگزار شد همايش استاني بيماري هاي مشترك بين انسان وحيوان در روز چهارشنبه مورخ 97/5/10 از سوي واحد مبارزه بابيماريهاي مركز بهداشت شهرستان بيرجند...

به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان بيرجند  

 
همايش استاني بيماري هاي مشترك انسان و دام توسط مركز بهداشت شهرستان بيرجند و با همكاري معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي با حضور 1200 نفر از كاركنان بهداشتي ، پزشكان ، پرستاران ، دامپزشكان و مسئولان ادارات كل شهرستان هاي استان بصورت حضوري و از طريق ويدئو كنفرانس در تاريخ 97/05/10 در محل سالن شهيد رحيمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند برگزار شد.
 دكتر زنگوئي مطلق رييس مركز بهداشت شهرستان بيرجند در اين همايش با اشاره به بيماري هاي مشترك بين انسان و دام (تب مالت ، سالك ، هاري ، كيست هيداتيد ، CCHF ، سياه زخم و ...)، با بيان اينكه از بين 1709 عامل بيماري زا 832 مورد يعني 46درصد مشترك بين انسان و حيوان هستند گفت : سالانه تعداد زيادي از انسان ها به علت تماس با حيوانات ، بيمار و يا جان خود را از دست مي دهند. 
 
  
 
دكتر زنگويي افزود: با رواج برخي از سبك هاي زندگي غربي كه بصورت ناقص و بدون آگاهي در جامعه ما مورد تقليد قرار مي گيرد ؛ شاهد افزايش حضور حيوانات در محيط زندگي بويژه شهرها هستيم كه پيامد آن افزايش بيماري هاي مشترك بين انسان و دام است.   
 
 
  
   
 
دكتر شايسته مديربيماري هاي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند در اين همايش با  تشريح سه بيماري هاري ، تب كريمه كنگو و تب مالت،گفت : ميزان بروز حيوان گزيدگي در استان در سال گذشته 204 در صدهزار نفر ، سالك 4 ، تب مالت 21 و CCHF يك دهم در صدهزار نفر جمعيت مي باشد. 
دكتر شايسته از بيماري هاري به عنوان يك بيماري خطرناك ويروسي و كشنده ياد كرد و افزود: اين بيماري از طريق بزاق آلوده پستانداران مانند: سگ ، گربه ، گرگ ، روباه ، خفاش و حيوانات ديگر كه معمولا از راه گاز گرفتگي و يا يك زخم باز كه با بزاق تماس پيدا مي كند به انسان منتقل مي شود؛كه در صورت عدم درمان منجر به مرگ مي شود. وي تنها راه درمان هاري را تزريق واكسيناسيون در 3 نوبت و 4 تزريق عنوان كرد و ادامه داد سگ يا گربه اي كه مبتلا به هاري شود حداكثر به مدت 10 روز زنده مي ماند و به مدت 5 تا 7 روز قبل از مرگ ويروس را در بزاق خود دارد و توسط گاز گرفتن مي تواند آن را منتقل كند. 
  
 
 ايشان با اشاره  به علائم بيماري تب كريمه كنگو در انسان افزود: بيماري در دوفاز ايجاد مي گردد كه در فاز اول علائم ناگهاني سردرد شديد ، تب بالا ، درد پشت ، درد مفاصل ، درد شكم ، استفراغ و اسهال خوني و چشمان ملتهب و صورت برافروخته كه در معاينه حلق نيز قرمز بوده و همراه تغييرات خلقي مانند منگي و بيقراري و علائم قلبي عروقي و افت فشار خون بروز مي كند و در فاز دوم بيماري  به صورت ناگهاني شروع و در همان 3 2 روز اول بيماري،خونريزي هاي وسيع زيرجلدي و مخاطي رخ مي دهد كه شدت و ضعف دارد.
در ادامه ايشان خطر ابتلاي بيماري در كساني كه با دام سر و كار دارند به دليل گزيده شدن  توسط كنه و يا تماس با ترشحات حيوان بيمار و يا كاركنان بيمارستاني كه با بيماران ارتباط دارند بالا برشمردند. 
 دكتر شايسته ؛ خودداري از كشتار دام در خارج از كشتارگاه ، نگهداري لاشه حداقل به مدت 24 ساعت پس از ذبح در اتاق سرد كشتارگاه و خودداري از مصرف گوشت تازه و جگر به صورت خام و ... را به عنوان گوشه اي از  راههاي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري اعلام كرد.
 ايشان در رابطه با بيماري تب مالت ، با بيان اينكه اين بيماري بصورت مستقيم يا غير مستقيم از حيوانات آلوده به انسان منتقل مي شود گفت: راه هاي انتقال اين بيماري مصرف محصولات لبني غير پاستوريزه و از راه خراش و مخاط (70درصد موارد) ، خراش پوست و تماس مستقيم با خون و گوشت تازه حيوان آلوده است.و مهمترين راههاي پيشگيري از اين بيماري را واكسيناسيون دام و نظارت بر ذبح و توزيع محصولات و فرآورده هاي دامي عنوان نمود. 
 
 
دكتر سهرابي كارشناس بيماري هاي اداره كل دامپزشكي استان هم در ادامه به تشريح برخي از بيماري هاي خطرناك مشترك بين انسان و دام پرداخت و گفت واكسناسيون سگ هاي اهلي مهمترين راه جلوگيري از انتقال هاري به انسان است. 
  
 
سهرابي با بيان اينكه تاكنون هيچ كشوري نتوانسته بيماري هاري را كنترل كند ، افزود: بيشترين شيوع بيماري هاري در قاره آسيا و آفريقا است چرا كه كشور هاي اروپايي و آمريكا توانسته اند انتقال آن را در انسان به حداقل برسانند و كنترل كنند.
وي خواستار تخصيص اعتبار ويژه براي مقابله با حيوان گزيدگي در كشور شد و افزود: اعتبارات در قالب تمام بيماري ها آن هم از محل اعتبارات جاري دامپزشكي تخصيص پيدا مي كند كه نياز است بصورت ويژه در حيوان گزيدگي مورد توجه قرار گيرد وي آموزش خانواده ها را در جلوگيري از ابتلا به هاري  حائز اهميت دانست و ادامه داد خطر گربه به مراتب از سگ بيشتر است كه بايد خانواده ها در نگهداري اين گونه حيوانات دقت كنند.  
  
 
در پايان مسئول پايگاه مراقبت بهداشتي مرزي مركز بهداشت بيرجند با بيان توصيه هاي بهداشتي به زائران حج تمتع ،گفت: زائران هنگام برگشت از سفر حج تا جايي كه امكان دارد از روبوسي و دست دادن با مردم پرهيز و در خيابان ها از ذبح حيوانات جلوگيري كنند.

دكتر جامي افزود: بهتر است  زائران حج تمتع اطلاعات كافي را در مورد بيماري هايي كه در عربستان شايع است كسب كنند و علائم آنها را بدانند تا در صورت داشتن آن علائم در اسرع وقت به پزشك كاروان مراجعه كنند.


منبع: مركز بهداشت شهرستان بيرجند تعداد بازدید: 138 تاریخ درج: 1397/05/11
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
خراسان جنوبي- بيرجند  - بلوار شهيد خليل طهماسبي حد فاصل بلوار معلم و غفاري- مركز بهداشت شهرستان بيرجند
تلفن:31632801 ,31632800-056     دورنگار: 32445675-056   كدپستي9717853586     E-mail: hltb[@]bums.ac.ir
ورود اعضاء
خروج
Powered by DorsaPortal