۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ مرداد
پست الکترونیک نقشه سایت انگلیسی
مانور مشترك تيم هاي عملياتي سامانه فرماندهي حادثه (ICS)مركز بهداشت بيرجند برگزار شد.
مانور مشترك تيم هاي عملياتي سامانه فرماندهي حادثه (ICS)مركز بهداشت بيرجند برگزار شد. مانور منطقه اي تيم هاي بهداشت و درمان اضطراري هلال احمر با مشاركت تيم هاي بهداشت و درمان استان خراسان رضوي،خراسان شمالي و 16 دستگاه اجرايي شهرستان بيرجند ...
به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان بيرجند

مانور منطقه اي تيم هاي بهداشت و درمان اضطراري هلال احمر با مشاركت تيم هاي بهداشت و درمان استان خراسان رضوي،خراسان شمالي و 16 دستگاه اجرايي شهرستان بيرجند به ميزباني سازمان هلال احمر خراسان جنوبي و جمعيت هلال احمر شهرستان بيرجند در سه منطقه حاجي آباد،كاظميه و بيمارستان صحرايي واقع در دشت علي آباد شهرستان بيرجند برگزار شد.

 
 

 

 
 
در اين مانور مشترك، تيم 4 نفره ارزيابي سريع شامل بهداشت محيط،مبارزه با بيماري ها،بهبود تغذيه و بهداشت روان و تيم هاي عملياتي بهداشت شامل تيم 7 نفره بهداشت محيط،تيم 2 نفره مبارزه با بيماري ها،تيم 6 نفره بهداشت روان و تيم 2 نفره بهبود تغذيه سامانه فرماندهي حادثه (ICS) مركز بهداشت بيرجند به همراه ساير دستگاه هاي اجرايي شامل نيروي اتنظامي،پليس راهور،اورژانس 115،پزشكي قانوني،آموزش و پرورش،هواشناسي،ميراث فرهنگي،آتش نشاني،شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي،اداره آب و فاضلاب،راهداري و حمل و نقل جاده اي،اداره برق،اداره مخابرات و شبكه دامپزشكي شهرستان بيرجند شركت داشتند.
 
 
 
 
 

با توجه به هماهنگي هاي انجام شده با جمعيت هلال احمر شهرستان بيرجند و مطابق سناريوي تعريف شده زلزله فرضي در منطقه كاظميه و روستاي حاجي آباد شهرستان بيرجند كه از سوي موسسه ژئوفيزيك به سامانه 112 جمعيت هلال احمر اعلام شد به توجه به  وسعت حادثه از استان هاي خراسان رضوي و خراسان شمالي به عنوان استان معين فراخوان انجام گرديد.

 
 
 

بعد از دريافت خبر از طريق EOC دانشگاه علوم پزشكي بيرجند و اعلام به دكتر زنگوئي مطلق به عنوان فرمانده ICS مركز بهداشت بيرجند، مهندس پري نژاد به عنوان ارشد هماهنگي و مسئول بخش عمليات بهداشت بلافاصله تيم ارزيابي سريع مركز بهداشت بيرجند  جهت بررسي منطقه و اعلام نيازهاي بهداشتي اعزام و همزمان سامانه فرماندهي حادثه(ICS)مركز بهداشت بيرجند تشكيل و نسبت به فراخوان نيروها اقدام شد.

 
 
 

بر اساس گزارش تيم ارزيابي سريع،تيم هاي بهداشتي شامل بهداشت محيط،مبارزه با بيماري ها،تغذيه و بهداشت روان به همراه تجهيزات مورد نياز با 4 خودرو به منطقه حاجي آباد،كاظميه و بيمارستان صحرايي اعزام و بلافاصله بعد از رسيدن تيم هاي عمليات بهداشت به منطقه نسبت به استقرار پست فرماندهي حادثه(ICP) اقدام نمودند. در اين مانور پس از هماهنگي با فرمانده ميدان ، تيم ها مطابق شرح وظايف از قبل تعيين شده اقدامات مداخله اي لازم را انجام دادند.

 
 
 

 

 
 
تيم عمليات بهداشت محيط به سرپرستي مهندس كربلائيان بعنوان مسئول عمليات سلامت محيط و كار ICS مركز بهداشت بيرجند به دو منطقه حاجي آباد و بيمارستان صحرايي اعزام گرديد و در منطقه حاجي آباد نسبت به بررسي بهداشت محيط منطقه حادثه ديده شامل نظارت بهداشتي بر منطقه اسكان اضطراري،نظارت بهداشتي بر آب آشاميدني و دفع فاضلاب،نظارت بهداشتي بر مواد غذايي، برآورد نيازهاي فوري از نظر بهداشت محيط و در نهايت سم پاشي ضد عفوني و گند زدايي منطقه با استفاده از تجهيزات و چك ليست هاي مربوطه اقدام نمودند.
 

در ادامه مانور اين تيم در منطقه بيمارستان صحرايي واقع در دشت علي آباد نسبت به بررسي وضعيت بهداشت محيط بيمارستان شامل نظارت بر تفكيك،جمع آوري،كم خطر سازي،نگهداري و دفع بهداشتي پسماند،نظارت بهداشتي بر آب آشاميدني و دفع فاضلاب بيمارستان و ساير اقدامات بهداشت محيط در بيمارستان با استفاده از تجهيزات و چك ليست هاي مربوطه اقدام نمود.

 
 
 

از ديگر تيم هاي حاضر در منطقه آسيب ديده تيم عمليات مبارزه با بيماري ها به سرپرستي دكتر فاروقي بعنوان مسئول عمليات مبارزه با بيماري ها ICS مركز بهداشت بيرجند بود كه  در منطقه حاجي آباد نسبت به ارزيابي سريع بهداشتي (RHA) شامل ارزيابي بيماري هاي واگير تهديدكننده سلامت  جعيت منطقه و برآورد نيازهاي فوري از نظر مبارزه با بيماري هاي واگير و غير واگير با استفاده از تجهيزات و چك ليست هاي مربوطه اقدام نمود.

تيم عمليات بهبود تغذيه به سرپرستي مهندس فريبرز بجدي بعنوان مسئول عمليات بهبود تغذيه ICS مركز بهداشت بيرجند در منطقه حاجي آباد، بلافاصله بعد از پايدار شدن وضعيت نسبت به بررسي وضعيت تغذيه اي منطقه آسيب ديده براي تعيين كمبودهاي تغذيه اي از قبيل درشت مغذي و ريز مغذي، بيماري هاي منتقله از آب و غذا،شناسايي گروه هاي آسيب پذير تغذيه اي و نيازمند به تغذيه خاص و بررسي تجهيزات مورد نياز با استفاده از تجهيزات و چك ليست هاي مربوطه اقدام لازم را به عمل آورد.

 
 

 

 
 
تيم عمليات بهداشت روان به سرپرستي اميني نسب مسئول عمليات رواني اجتماعي در بلايا ICS مركز بهداشت بيرجند در منطقه حاجي آباد,كاظميه و بيمارستان صحرايي بلافاصله بعد از پايدار شدن وضعيت نسبت به ارزيابي سلامت روان و اجراي مداخلات حمايت هاي رواني اجتماعي با هدف حفظ و ارتقاي سلامت روان و پيشگيري از آسيب هاي رواني جمعيت تحت تاثير شامل شناسايي و غربالگري گروه هاي هدف، برگزاري جلسات آموزشي در زمينه حمايت هاي رواني اجتماعي در بلايا براي گروه هاي هدف ، ارائه خدمات مددكاري به بازماندگان،ارزيابي سلامت روان تيم هاي امدادگر شركت كننده در بلايا با استفاده از چك ليست هاي مربوطه به انجام رساند.
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
مراسم اختتاميه در محل بيمارستان صحرايي با سخنراني دكتر لطيفي معاون بهداشت،درمان و توانبخشي جمعيت هلال احمر خراسان جنوبي و تشكر از كليه سازمان ها و ادارات دخيل در مانور و بازديد از قسمت هاي مختلف بيمارستان صحرايي به پايان رسيد.
 
 
 
 
منبع: مركز بهداشت شهرستان بيرجند تعداد بازدید: 145 تاریخ درج: 1397/11/17
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
خراسان جنوبي- بيرجند  - بلوار شهيد خليل طهماسبي حد فاصل بلوار معلم و غفاري- مركز بهداشت شهرستان بيرجند
تلفن:31632801 ,31632800-056     دورنگار: 32445675-056   كدپستي9717853586     E-mail: hltb[@]bums.ac.ir
ورود اعضاء
خروج
Powered by DorsaPortal