برنامه واحد بهداشت محيط
لوگو بهداشت محيط

تاريخچه بهداشت محيط در ايران:

مهندسي بهداشت از سال 1331 تا سال 1335 غالبا به صورت تيمي مركب از مهندسين كادر ستادي وزارتخانه در نقاط مختلف كشور فعاليت داشته اند . وظايف آنها علاوه بر تهيه دستوالعمل ها و فرمهايي در زمينه مراكز تهيه و توزيع و فروش مواد غذايي و اماكن عمومي ،‌ مبارزه با حشرات و جوندگان ، دفع فضولات جامد ،‌بهسازي منابع آب و طراحي نقشه هاي تيپ و اجراي پروژه هاي تامين آب آشاميدني بود

از سال 1335  مهندسي بهداشت بصورت اداره كل درآمد و در مدت كوتاهي در بسياري از استانهاي كشور ادارات مهندسي بهداشت ايجاد شدند .

 در سال 1340 مدت كوتاهي مهندسي بهداشت با اداره ريشه كني مالاريا ادغام گرديد ولي بنا به دلايلي ، ادامه فعاليت واحدهاي ادغام يافته ممكن نشده و در نتيجه مجددا اداره كل مهندسي بهداشت مستقلا به كار خود ادامه اد .

در طي سالهاي 1335-40 بعلت بوجود آمدن سازمانهاي و وزارتخانه هايي مرتبط با آب و برق مسئله تامين آب شهري از وظايف بهداري سابق منفك و به عهده وزارت آب و برق كشور گذاشته شد و بر تامين آب آشاميدني و بهسازي محيط روستاها توسط اداره كل مهندسي بهداشت تاكيد شد .

نشكيلات اداره كل مهندسي بهداشت در سال 1344 شامل ادارات آب و فاضلاب ، بهسازي (شهر و روستايي)، هوا و محيط كار بود .

در سال 1346 تامين آب آشاميدني و بهسازي محيط روستاها از وزارت بهداري به وزارت آباداني و مسكن انتقال يافت و در همين سال اداره كل مهندسي بهداشت به اداره كل بهداشت محيط تغيير نام يافت . در سال 1351 وظايف مذكور به عهده وزارت كشاورزي و پس از تشكيل وزارت تعاون به آن وزارتخانه محول گشت ، در سال 1356 با مصوبه اي وظايف ياد شده مجددا به اداره كل بهداشت محيط اعاده شد كه در سال 1358 مصوبه مذكورمورد تاكيد شوراي انقلاب جمهوري اسلامي ايران قرار گرفت .

اجراي پروژه هاي تامين آب آشاميدني روستاها و عمليات بهسازي محيط با پيروزي انقلاب اسلامي توسعه قابل ملاحظه اي يافت ، ولي با توجه به اهميت و گسترش ساير فعاليتهاي بهداشت محيطي و لاجرم براي هماهنگ كردن تشكيلات بهداشت محيط با شبكه هاي بهداشتي و درماني كشور در سال 1369 مسئوليت تامين آب آشاميدني روستاها به سازمان جهاد سازندگي واگذار گرديد و بدينوسيله زمينه ادغام فعاليتهاي بهداشت محيط در شبكه فراهم شد .

در سال 1374 براي تعديل نيروي انساني و كاهش ابعاد تشكيلاتها در وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي دو اداره كل بهداشت محيط و اداره كل بهداشت حرفه اي ادغام يافتند ، با ادامه روند كوچك سازي تشكيلات و واگذاري بعضي از وظايف به بخش خصوصي تفويض اختيار مسئوليتها به دانشگاههاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني در آذر ماه 1379 اداره كل بهداشت محيط و حرفه اي به دفتر سلامت محيط كار و حرفه اي تغيير نام يافت و در حال حاضر تحت عنوان مركز سلامت محيط وكار مشغول فعاليت مي باشد.
 
  اهداف وشرح وظايف
 
 1-  بهبود و ارتقاء وضعيت بهداشتي مواد غذايي در سطح توزيع و عرضه در راستاي دستيابي به اهداف ايمني مواد غذايي

2-  بهبود و ارتقاء وضعيت بهداشت محيط، بهداشت مواد غذايي و بهداشت آب در محل هاي پذيرايي و اقامتي، اماكن عمومي و .... در مسير راهها و داخل شهر ها به منظور حفظ سلامت مسافرين نوروزي

3-  حفظ و ارتقاء سطح بهداشت محيط روستاها در جهت نيل به ايجاد روستاهاي سالم با همكاري ساير بخش ها و مشاركت مردمي

4-  همكاري قانونمند بين بخشي با مشاركت مردم در راستاي تأمين سلامت جامعه

5-  ارتقاء سلامت جمعيت تحت پوشش نسبت به خطرات استعمال دخانيات و مضرات استنشاق تحميلي دود سيگار

6-  حفظ بهداشت آب و كنترل و پايش آب شرب

7-  حذف كامل جوش شيرين از فرآيند توليد نان هاي سنتي

8-  كاهش مشكلات بهداشتي ناشي از بند پايان ، حشرات و جوندگان

9-  حفظ و ارتقاء سطح سلامت آسيب ديدگان ناشي از بلاياي طبيعي و وضعيت هاي بحران

      10-ارتقاء وضعيت بهداشت محيط مهد كودك ها و روستا مهدها

     11- حفظ و تأمين سلامت خانوارهاي روستايي مصرف كننده سوخت جامد با توجه به كاهش مواجهه با آلاينده هاي هوا در منازل روستايي ناشي از مصرف آن .
      12- نظارت بر بهداشت محيط بيمارستانها.
 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1397/04/03
تعداد بازدید:
2683
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal