مرخصي شيردهي

خدمات مركز بيرجند

                    اطلاعيه: قابل توجه شما مادر شيرده شاغل در دستگاههاي اجرائي

تغذيه با شير مادر در تعاليم دين مبين اسلا م از بيش از 1400سال پيش مورد تأ كيد قرار گرفته و در آيات و روايات متعدد و نيز در سيره معصومين(ع)به اهميت آن اشاره شده است . در دهه هاي اخير سازمان هاي بين المللي بهداشتي نيز اهميت حفظ و ترويج تغذيه با شير مادر را براي ارتقاء سلامت و تغذيه شيرخواران و كودكان خردسال مورد تأكيد قرار داده اند . لذا تلاش ها براي غلبه بر مشكلات و موانع احتمالي ترويج شيرمادر، بعنوان بخشي از برنامه هاي جامع تغذيه و سلامت مادر و كودك و از اجزاء كليدي مراقبت هاي بهداشتي اوليه محسوب شده است.

نگراني از كاهش عمومي تغذيه با شير مادر، در بسياري از نقاط جهان در ارتباط با عوامل اجتماعي-فرهنگي ، از جمله افزايش مصرف جانشين شونده هاي شيرمادر و پيامدهاي ناشي از آن ( افزايش ابتلاء به بيماري ها، سوء تغذيه و مرگ كودكان) موجب گرديده تا سازمان جهاني بهداشت و يونيسف ، اولويت پيشگيري از سوء تغذيه شيرخواران و كودكان خردسال ، حمايت و ترويج تغذيه با شيرمادر، تدوين قوانين و اقدامات مقتضي براي تسهيل شيردهي مادران را در تمام كشورها تأكيد نموده اند .

كشور ما با الهام از تعاليم عاليه قرآن كريم مبني بر ضرورت تغذيه شيرخواران با شيرمادر و در راستاي اجراي برنامه ترويج تغذيه با شيرمادر از سال 1370 ، از اولين كشورهايي بود كه با تهيه لايحه بر اين اساس و تقديم آن به مجلس شوراي اسلامي پيش قدم شده و حمايت از مادران در دوران شيردهي را با حق برخورداري از مرخصي زايمان و شيردهي، مرخصي ساعتي شيردهي و حفظ امنيت شغلي و .... در سال 1374 به تصويب رساند.

شما مادر گرامي شاغل كه مشمول استفاده از اين قانون هستيد جهت استفاده از مرخصي دوران شيردهي و استفاده از پاس ساعتي شيردهي نياز به صدور اين گواهي از سوي مركز بهداشت شهرستان بيرجند داريد . لذا جهت تسهيل دريافت گواهي فوق، مدار ذيل را در وب سايت مركز بهداشت شهرستان بيرجند به آدرس:

http://hltb.bums.ac.ir/ (صدور مرخصي شيردهي)

 پيوست نموده و نيازي به مراجعه حضوري جنابعالي بدين منظور نمي باشد:

ü     اسكن نامه درخواست صدور مرخصي شيردهي از اداره متبوع

ü     اسكن صفحه اول و صفحه دوم شناسنامه مادر

ü     اسكن كد ملي از كارت ملي مادر

ü     اسكن صفحه اول ، صفحه دوم و صفحه سوم شناسنامه كودك

نامه مربوطه پس از طي مراحل و دريافت امضاءهاي لازم از طريق اتوماسيون و شبكه دولت به اداره متبوع ارسال خواهد شد.

مادر گرامي: پيشنهاد مي شود قبل از تكميل فرم فايل راهنماي ذيل به دقت مطالعه شود و در صورت نياز  با شماره تلفن هاي  31632850  يا  31632852 تماس حاصل فرمائيد  .ضمنا زماني ثبت اطلاعات شما كامل انجام شده است كه در پايان كد رهگيري دريافت نمائيد .

 
                                                  دريافت فايل راهنماي صدور مرخصي شير دهي


 
     

اطلاعات بيشتر در زمينه كودكان
 
تاریخ به روز رسانی:
1398/06/25
تعداد بازدید:
9527
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal