کارگاه آموزشی بیماریهای منتقله از ناقلین باتاکید بر بیماری تب دنگ(پشه آئدس مهاجم) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بیرجند

کارگاه آموزشی بیماری های منتقله از ناقلین باتاکید بر بیماری تب دنگ ( پشه آئدس مهاجم ) توسط واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت شهرستان بیرجند برای 50 نفر از همکاران مراقب سلامت ، بهداشت محیط و ستاد مرکزبهداشت  در محل سالن اجتماعات مرحوم محبیان مرکزبهداشت شهرستان بیرجند برگزار شد.

 

  

دکتر بهرامی نژاد رییس مرکز بهداشت شهرستان بیرجند در ابتدای کارگاه با بیان خیر مقدم و اهداف برگزاری کارگاه بر ضرورت توجه به بیماری های نوپدید و بازپدید تاکید نمود و اظهار داشت: بیماری های منتقله از ناقلین به ویژه تب دنگ و مالاریا از بیماری های مهم فعلی در دنیا محسوب می شوند که به دلیل اپیدمی ها و مرگ میر زیادی که با خود به همراه می آورند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشند.

 

  

رییس مرکز بهداشت شهرستان بیرجند در ادامه بر ضرورت انتقال مطالب کارگاه به صورت آبشاری برای سایر کارکنان محیطی درگیر در سطح مراکز تابعه و آهاد مرد  تاکید و از همکاران خواست تا با دقت و شدت بیشتر، به مباحث پیشگیری ، کنترل و مراقبت بیماری های منتقله از ناقلین بپردازند.

 دکتر بهرامی نژاد با اشاره به وجود بیماری تب دانگ ، مالاریا در منطقه و کشورهای همسایه ازجمله پاکستان ، عربستان و همچنین بیماری تب کریمه کنگو که از طریق کنه دردام های آلوده به انسان منتقل می شود بر ضرورت هوشیاری هرچه بیشتر همکاران تیم سلامت در بیماریابی و آموزش مسافرین خروجی و ورودی از این کشور ها در رابطه با راه های پیشگیری و علایم بیماری تاکید نمود.

 

 

 

 
 
دکتر فاروقی با ارائه مباحث پزشکی مربوط به بیماری های منتقله از راه ناقلین در خصوص بیماری تب دنگ گفت: تب دنگ یک بیماری عفونی حاد تب دار با مرگ ومیر  کم می باشد که  به وسیله پشه های آئدس منتقل می گردد و قادر است  اپیدمی های گسترده ای در سطح جامعه ایجاد نماید.
 

 

 

مسئول واحد بیماری های شهرستان بیرجند با اشاره به علائم وعوارض بیماری عنوان نمود این بیماری واکسن وداروی موثری ندارد و فقط با درمان های حمایتی و مراقبت های که انجام می شود می توان به بیماری و درمان آن کمک نمود.
  
 

 یوسف مقدم کارشناس ارشد بیماری های منتقله از ناقلین مرکز بهداشت بیرجند در ادامه مباحث کارگاه با بیان اینکه تاکنون  شواهدی مبنی بر حضور ناقلین بیماری تب دنگ در استان مشاهده نگردیده است گفت: از منظر حشره شناسی پزشکی  شناخت عوامل انتقال دهنده بیماری هایی همچون تب دنگ ، مالاریا و ...   فعالیت های بیولوژی ،راه های مبارزه وکنترل پشه ها، نحوه جمع آوری مراحل مختلف زندگی پشه ها(تخم،لارو وبالغ ) از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند و لازم است مراقبین سلامت با ناقلینی همچون  پشه آئدس و آنوفل، آشنائی کامل پیدا نموده  و با تشدید برنامه مراقبت بیماری تب دنگ شامل آموزش ،بیماریابی،گزارش،درمان آن اقدامات لازم را به عمل آورند.

منبع:
مرکز بهداشت شهرستان بیرجند
تعداد بازدید:
181
تاریخ:
1401/03/26
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal