جلسه آموزشی مراقبت های بهداشتی حج تمتع 1401 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بیرجند

جلسه آموزشی مراقبت های بهداشتی حج تمتع 1401 برای مدیریت و کارکنان فرودگاه ، حج وزیارت ، مدیران کاروان ها و دست اندرکاران حج 1401 در محل فرودگاه بین المللی بیرجند با هدف آموزش شرکت کننده گان در جلسه، درخصوص مشکلات و مخاطرات بهداشتی شایع دربین حجاج حج تمتع ، خودمراقبتی و اقدامات کنترلی در پیشگیری از بروز بیماری های واگیر در محل فردوگاه بین المللی بیرجند برگزار شد.

 
 

در این برنامه آموزشی دکتر بهرامی نژاد رییس مرکز بهداشت بیرجند با بیان اهمیت مراقبت های بهداشتی در حجاج وزائرین حج تمتع گفت: خدای را شاکریم که بعد از بیش از2 سال از شروع همه گیری کرونا توفیق مجدد خدمت گزاری به حجاج بیت ا... الحرام را نسیب ما گردانید تا خدمتگزار قدوم مبارک حجاج حج تمتع باشیم.

دکتر بهرامی نژاد با اشاره به اهمیت پرداختن به مباحثی همچون پیشگیری از بیماری ها در سطح جهانی و منطقه ای گفت: کرونا به همه آموخت که چگونه یک موجود کوچک قادر است یک سیستم بزرگ در سطح جهانی را به چالش کشیده و تسلیم خود کند .

 
 
 

رییس مرکز بهداشت بیرجند لزوم توجه هر چه بیشتر به موضوعات مربوط به مراقبت های بهداشتی حجاج را به لحاظ تنوع قومیتی و جغرافیایی مورد تاکید قرار داد و افزود : همه ساله حجاج زیادی از نقاط مختلف دنیا عازم حج تمتع و عمره می باشند که خطر شیوع یک همه گیری بزرگ با توجه به تغییر سوش های مختلفی که تاکنون از ویروس کرونا شاهد بوده ایم بیش از پیش در این اجتماع بزرگ انسانی احساس می شود که شایسته است فارغ از همه آمار های موجود همه گیری در سطح جهانی و کشوری بیش از پیش به مساله رعایت موازین بهداشتی توجه نمائیم.

رییس مرکز بهداشت شهرستان بیرجند در ادامه از کلیه دست اندرکاران برنامه حج تمتع 1401 خواست تا با همکاری با نمایندگان مرکز بهداشت بیرجند در فرودگاه موجبات انجام مطلوب برنامه ها و دستورالعمل های ابلاغی را فراهم آورده و مدیران کاروان ها نیز بسته های آموزشی بهداشتی ارسالی از سوی مرکز بهداشت بیرجندرا برای استفاده حجاج در اختیار ایشان قرار دهند.

 
 

یوسف مقدم کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت شهرستان بیرجند از مدرسین دیگر این جلسه آموزشی مطالبی را در خصوص مراقبت بهداشتی حجاج ، بیماری های واگیر شایع در حج ، نکات پیشگیری ، اقدامات کنترلی در پیشگیری از بروز بیماری ها (کرونا ویروس ، آنفلوآنزا ، وبا و...) نحوه حفاظت فردی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراسم حج تمتع تا حد امکان  بیان نمود.

 
 

مهندس قائم براتی مسوول واحد بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت شهرستان بیرجند با اشاره بر لزوم رعایت دستورالعمل های بهداشتی در اماکن فرودگاهی و اقامتی گفت : متاسفانه میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در جامعه به شدت پایین آمده و مردم به گونه ای شدید نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی سهل انگار شده اند ، این در حالی است که کرونا هنوز تمام نشده و هیچ ارگان دولتی و غیر دولتی  بهداشتی در هیچ کجای دنیا اتمام همه گیری کرونا را اعلام ننموده است.

 
 

در پایان این جلسه از بخش های مختلف سالن جدید فرودگاه باحضور رییس مرکز بهداشت بیرجند، مدیر کل فرودگاه های استان خراسان جنوبی و مدیران کاروان ها بازدید به عمل آمد.

 
 

منبع:
مرکز بهداشت شهرستان بیرجند
تعداد بازدید:
96
تاریخ:
1401/04/01
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal