کارگاه کم کاری مادرزادی تیروئید برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بیرجند

کارگاه کم کاری مادرزادی تیروئید ویژه بهورزان، مراقبین سلامت و کارشناسان ناظر مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی مرکز بهداشت شهرستان بیرجند با هدف بازآموزی و ارتقای سطح آگاهی شرکت کنندگان در این جلسه به منظور غربالگری کودکان در بدو تولد به منظور پیشگیری از عقب ماندگی های ذهنی در نوزادان در محل سالن مرحوم محبیان مرکز بهداشت بیرجند برگزار شد.

 
 

دکتر بهرامی نژاد ریاست مرکز بهداشت شهرستان بیرجند ضمن تقدیر از مدرسین و واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری ها برای برگزاری کارگاه، با اشاره به اهمیت غربالگری به موقع کودکان در بدو تولد گفت: کم کاری مادرزادی تیروئید یکی از علل مهم قابل پیشگیری عقب افتادگی ذهنی در نوزادان است که با توجه به بدون علامت بودن بیماری و تشخیص دیرهنگام می تواند اختلالات جبران ناپذیری را در سیستم عصبی مرکزی و اسکلتی برجای گذارد.

رییس مرکز بهداشت بیرجند در ادامه با تاکید بر لزوم هوشیاری هرچه بیشتر همکاران در شناسائی و اقدام به موقع غربالگری کم کاری تیروئید گفت: عوارض جبران ناپذیر مغزی و مادام العمر بودن مخاطرات ناشی از کم کاری تیروئید نه تنها فرد بلکه جمع کثیری را گرفتار بار سنگین یک بیماری لاعلاج و ناتوان کننده می کند که با آموزش مادران حین بارداری برای انجام به موقع این آزمایش ساده می توان از بروز آن پیشگیری به عمل آورد.

دکتر بهرامی نژاد قابل کنترل و پیشگیری بودن بیماری را نقطه روشنی در سیر این اختلال ناتوان کننده عنوان نمود و گفت: تنها چند قطره خون از نوزاد در بدو تولد می تواند از بروز یک در هر هزار تولد زنده در ایران در سال پیشگیری به عمل آورد که این آمار در کشور ما نسبت به شاخص جهانی آن که یک در هر 3000تا4000 تولد زنده است بسیار بیشتر می باشد.

رییس مرکز بهداشت بیرجند با اشاره به تاریخچه غربالگری تیروئید در کشور گفت: برنامه غربالگری تیروئید از سال 1384 در نظام سلامت کشور ادغام شد و در حال حاضر در کلیه مراکزخدمات جامع سلامت شهری وروستایی و پایگاه های سلامت غربالگری نوزادان توسط مراقبین سلامت و ماماهای مراکز انجام می شود .

دکتر بهرامی نژاد انجام 5486 مورد غربالگری  برای نوزادان در سال 1400 را دستآوردی مهم برای مجموعه کارکنان تلاشگر خط مقدم بهداشت بر شمرد و گفت: در نتیجه انجام این غربالگری ها 19 مورد بیمار مبتلا به فنیل کتوری نیز در کنار 28 مورد بیمار دارای کم کاری تیروئید جدید شناسایی و تحت درمان قرار گرفته اند که با احتساب موارد سه سال گذشته از بروز 259 بیمار دارای ناهنجاری های مربوط به کم کاری تیروئید مانند ناهنجاری های ذهنی و کاهش ضریب هوشی کودکان  پیشگیری به عمل آمده است.

در ادامه کارگاه مدرسین مباحث تخصصی مربوط به نحوه پیگیری و انجام غربالگری کم کاری تیروئید بدو تولد نوزادان را به فراگیران حاضر در جلسه آموزش دادند. 
 
 
 
 
 
 
منبع:
مرکز بهداشت شهرستان بیرجند
تعداد بازدید:
294
تاریخ:
1401/04/14
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal