انجام رایگان آزمایش و مشاوره بیماری اچ آی وی / ایدز در مرکز مشاوره بیماری های رفتاری مرکز بهداشت شهرستان بیرجند

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بیرجند

 
 
 

دکتر حسن بهرامی نژاد در رابطه با اهمیت مشاوره و آزمایش اچ آی وی در افراد درمعرض خطر گفت: افرادی که به هر نحو در معرض بیماری بوده اند یا به نوعی نگرانی از بابت احتمال آلودگی دارند می توانند با مراجعه به مرکز مشاوره بیماری های رفتاری شهرستان بیرجند ازخدمات کاملارایگان و محرمانه مشاوره و انجام آزمایش اچ آوی /ایدز برخوردار گردند.

دکتر بهرامی نژاد با بیان اینکه متاسفانه به دلیل بحران های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی موجود در جامعه و همچنین پاندمی کووید 19 بیماری اچ آی وی مورد غفلت و فراموشی قرار گرفته و به حاشیه رانده شده است گفت: متاسفانه بروزبیماری پنهان اچ آی وی / ایدز در جامعه کم یا توقف نگردیده است و همچون آتشی در زیر خاکستر در جامعه در حال گسترش می باشد به طوریکه این مساله و غفلت از پرداختن به آن می تواند باعث بروز بحران ها و مشکلات بسیار بیشتری گردد.

رییس مرکز بهداشت بیرجند با توصیه به شهروندانی که رفتارهای پرخطر مانند ارتباط جنسی محافظت نشده ، اعتیاد تزریقی ( استفاده مشترک ازسرنگ و سرسوزن) و همچنین افرادی که در معرض خطر ابتلاء می باشند مانند شریک جنسی آلوده که منجر به انتقال ویروس از مادر به جنین یا فرزند (از طریق شیر مادر) می گردد، سابقه مراجعه به مراکزی که با تیغ و وسایل برنده سرو کار دارند مانند آرایشگاه های مردانه و زنانه و کلینیک های دندانپزشکی که رعایت مسائل بهداشتی را نمی نمایند گفت: مشاوره و آزمایش اچ آی وی / ایدزدر مرکز مشاوره بیماری های رفتاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند واقع در سجاد شهر، بلوار غدیر نبش خیابان مالک اشتر به صورت کاملا رایگان و محرمانه انجام می شود.

 
 

احراری کارشناس اچ آی وی/ ایدز مرکز بهداشت شهرستان بیرجند در رابطه با بیماری اچ آی وی / ایدز گفت: اچ آی وی یک بیماری عفونی است که اغلب مردم آن را با نام ایدز می شناسند در حالی که ایدز تنها مرحله انتهایی از بیماری اچ آی وی است که اگر فرد به موقع و صحیح تحت مراقبت و درمان قرار گیرد ممکن است تا آخر عمر اتفاق نیفتد.

کارشناس اچ آوی /ایدز مرکز بهداشت شهرستان بیرجند با بیان اینکه عامل ایجاد بیماری اچ آی وی در بیرون از بدن زنده نمی ماند گفت : ویروس HIV ( ویروس نقص ایمنی انسان ) تنها درون گلبول سفید خون قادر به زنده ماندن می باشند و خارج از بدن در مدت کوتاهی از بین می روند.

احراری در خصوص مقاومت پایین ویروس به حرارت ، الکل و مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس گفت: ویروس اچ آی وی نسبت به شرائط بیرونی بدن بسیار حساس می باشد و به راحتی از بین رفتن می رود و در صورتیکه از طریق گلبول سفید که در خون و ترشحات جنسی وجود دارد وارد بدن شود قابلیت بیماری زائی دارد.

کارشناس اچ آوی مرکز بهداشت شهرستان بیرجند با اشاره به راه های پیشگیری و انتقال ویروس اچ آی وی به بدن گفت: ویروس اچ آی وی از راه تماس جنسی محافظت نشده، سرنگ و سوزن و وسائل تیز و برنده مشترک آلوده، واز طریق مادر آلوده به کودک می تواند وارد بدن شود و هیچگونه نگرانی در رابطه با انتقال ویروس از طریق عطسه ، سرفه ، روبوسی ، بغل کردن ، استفاده از سرویس بهداشتی مشترک ، استخر ، استفاده از لوازم غذاخوری مشترک ، معاشرت ها و روابط اجتماعی و کاری وجود ندارد ، پس نتیجه می گیریم ویروس اچ آی وی نسبت به سایر عفونت ها به راحتی انتقال نمی یابد و در روابط معمول بین انسان ها منتقل نمی شود.

وی در ادامه افزود: یکی از راه پیشگیری از بروز بیماری اچ آی وی پرهیز از رابطه جنسی محافظت نشده و توصیه به استفاده از کاندوم در روابط جنسی است . این در حالی است که با توجه به گسترش موج سوم این بیماری از طریق روابط جنسی، راهکار استفاده از کاندوم به عنوان مهمترین عامل پیش‌گیری و کنترل رشد فزاینده اچ آی وی ضرورتی انکارپذیر است.

احراری با اشاره به تاریخچه بیماری اچ آی وی /ایدزگفت: اولین مورد اچ آی وی در سال 1981 در آمریکا گزارش شد و در سال 1983 ویروس اچ آی وی از فرد مبتلا به ایدز جدا شد . ویروس اچ.آی.وی از سال 1363 و از طریق خون های آلوده وارد کشور شد و موج اول این بیماری را رقم زد. از آن زمان تاکنون این بیماری موج دوم خود را که عمدتا از طریق سرنگ‌های آلوده و در بین افراد معتاد بود را پشت سر گذاشته است و در حال حاضر در موج سوم خود قرار دارد. بر اساس بررسی‌های انجام شده، بیشترین راه انتقال این بیماری در موج سوم، روابط جنسی به خصوص در بین جوانان و نیروی فعال جامعه در حال گسترش است . متاسفانه در این حوزه هیچ آمار شفاف و روشنی در دسترس نیست و همین موضوع باعث گردیده تا امر برنامه ریزی برای پیشگیری و مبارزه با بیماری را دشوار نماید.

در تمام این سال ها نهادهای مردمی و دولتی متعددی در راستای پیشگیری و کنترل این بیماری تلاش کرده‌اند و برنامه های بسیاری اجرا شده و منابع مالی و انسانی فراوانی در این حوزه صرف شده است. با این حال وضعیت آماری و شیوع این ویروس در کشور ما، از شرایط استاندارد جهانی فاصله دارد و هنوز به نقطه مطلوبی نرسیده‌ایم.

اچ آی وی / ایدز مخصوص گروه خاصی نیست و در هر سنی و در هر قشری از جامعه امکان بروز وجود دارد . متاسفانه به دلیل اشتباه رسانه ای که در ابتدای بروز بیماری وجود داشت و رسانه ها به اشتباه بروز بیماری را فقط به قشر خاصی نسبت دادند ، قضاوت های بیجا باعث رنجش بیماران شد . انگ زدن و رفتارهای تبعیض آمیز باعث آزار بیماران میتلا به اچ آی وی می شود . اخراج از کار و محرومیت از موقعیت های شغلی و امکانات اجتماعی ، بدرفتاری با فرزندان بیماران در مراکز آموزشی و اجتماعی ، خودداری از پذیرش و یا پذیرش با رفتارهای بسیار نامناسب در مطب های دندانپزشکی ، انجام ندادن اعمال جراحی بیماران در برخی از بیمارستان ها از جمله موارد بسیار دردناکی هستند که بیماران مبتلا به اچ آی وی همه روزه با آن درگیر هستند این رفتارهای تبعیض آمیز باعث بالارفتن میزان اضطراب و افسردگی در بیماران می شود و در مواردی باعث می شود که بیماران از افشای بیماری خود پرهیز کنند که خود باعث بروز مشکلات به مراتب سخت تری می شود . اینگونه رفتارها و قضاوت ها به ویژه از سوی افردا تحصیلکرده جامعه ، سوال برانگیز است و جای تعجب و شگفتی دارد و نشان دهنده نگرش و باورهای اشتباه نسبت به بیماری در بین مردم است . این موضوع نشان می دهد تلاش بسیار بیشتری در امر آموزش در زمینه تغییر نگرش ها و باورهای غلط در خصوص اچ ای وی باید صورت گیرد

احرای با بیان راه های تشخیص بیماری گفت: تنها راه تشخیص بیماری اچ آی وی آزمایش خون است . تمامی افرادی که در معرض اچ آی وی هستند باید تست تشخیص اچ آی وی را انجام دهند . در حقیقت تمام افراد جامعه به دلیل دارا بودن راه انتقال بیماری که همان خون هست در معرض ابتلای بیماری هستند . آزمایش تشخیص اچ آی وی در کمتر از 20 دقیقه بدون درد و رنج، به صورت گرفتن یک قطره خون از سر انگشت افراد در مراکز مشاوره بیماری های رفتاری انجام می پذیرد و درمان بیماران ، انجام آزمایشات تکمیلی، مراقبت های جانبـی و مشـاوره کامـل به افـراد اچ آی وی مثبـت در این مراکز ارایـه مـی گردد؛لازم به ذکر است در مراکز مشاوره بیماری های رفتاری آزمایش، مشاوره و درمان اچ آی وی به صورت کاملا رایگان و محرمانه بدون نیاز به گفتن اسم و مشخصات و یا کارت شناسایی و دفترچه بیمه انجام می شود .علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با آدرس مراکز مشاوره بیماری های رفتاری کشور می توانند به وبگاه www.HIV-STI.ir مراجعه نمایند.

HTTPS://HIV-STI.ir

در پایان کارشناس اچ آی وی / ایدز مرکز بهداشت شهرستان بیرجند با اشاره به این نکته که اچ آی وی درمان قطعی ندارد ولی با پیشرفت های چشمگیر علم در این حوزه در بیماران مبتلا به اچ آی وی با تشخیص زود هنگام و مصرف مستمر داروهای جدید، تعداد ویروس اچ آی وی در بدنشان نزدیک به صفر شده و دیگر نگران انتقال بیماری نخواهند بود گفت: با تغییر نگرش و اصلاح باورهای غلط حاکم بر جامعه در خصوص بیماری اچ آی وی می توان باعث شد افراد در معرض خطر بدون ترس و واهمه و در کمترین زمان ممکن آزمایش بدهند و در صورت مثبت شدن و تایید توسط آزمایشات قطعی ، درمان موثر را شروع نمایند و به شرط مصرف مرتب دارو و ارتباط با مراکز مشاوره بیماری های رفتاری مانند یک شخص عادی ازدواج کنند ، بچه دار شوند و به مرگ طبیعی فوت کنند.

 
 
 
 
 

منبع:
مرکز بهداشت شهرستان بیرجند
تعداد بازدید:
238
تاریخ:
1401/04/26
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal