مراسم گرامیداشت مقام و منزلت بازنشسته گان مرکز بهداشت شهرستان بیرجند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بیرجند

مراسم تجلیل و بزرگداشت مقام و منزلت بازنشستگان مرکز بهداشت شهرستان بیرجند   به مناسبت 25 ذی‌الحجه  روز «تکریم خانواده و تکریم بازنشستگان»  با حضور 21 نفراز بازنشستگان دو سال اخیر مرکز بهداشت شهرستان بیرجند در محل مجتمع رفاهی تفریحی باغ سلامت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد.

 
 

در این مراسم که از ساعت 9 صبح روزه دهم مرداد ماه 1401 تا ساعت به 11 برگزار شد از همکاران با اهداء لوح تقدیر، شاخه گل و یک دستگاه فشارسنج به رسم یادبود تقدیر و تشکر به عمل آمد.

دکتر بهرامی نژاد ریاست مرکز بهداشت شهرستان بیرجند با اشاره به اهمیت دوران بازنشستگی در زندگی تک تک افراد جامعه در هر شغل و حرفه ای گفت: سخن گفتن از ارزش سالیان طولانی فعالیت سازنده شما عزیزان آسان نیست، به طور قطع این تلاش، پشتوانه‌ای ارزنده برای استحکام پایه‌های سلامت کشور بوده است و ما  تلاشتان را ارج می‌نهیم و پاسداری از زحماتتان را تکلیف خود می‌دانیم.

 
 

رییس مرکز بهداشت شهرستان بیرجند با اشاره به نقش و جایگاه خانواده در اسلام گفت: خانواده یکی از ارزشمندترین نهاد های انسانی است که از همان ابتدای پیدایش، همراه با تغییرات مختلف زندگی بشر، تغییر داشته است. خانواده شالوده‌ی حیات اجتماعی محسوب می‌شود و گذشته از وظیفه‌ی فرزندآوری و پرورش کودک که موجب استمرار و بقای نوع بشر بوده و وظایف متعدد دیگری از جمله فعالیت‌های اقتصادی، آموزش و پرورش و اجتماعی کردن فرزند را نیز بر عهده خانواده است و جهان امروز در مسیر دگرگونی و تغییر و تحولات فزآینده‌ای قرار گرفته و همزمان با چالش‌ها و بحران‌های نو در عرصه‌های مختلفی مثل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ... روبه‌رو شده است.

 جایگاه معنوی خانواده به عنوان تأثیرگذارترین نهاد تربیتی در پرورش سرمایه‌های انسانی از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ به نحوی که در آموزه‌های دین مبین اسلام سلامت اجتماعی و صلابت هر جامعه‌ای مرهون وجود خانواده‌های سالم و با تقواست. در این میان آنچه که بیش از همه در توصیه‌های قرآنی و سخنان گهربار ائمه معصومین سفارش مؤکد به آن شده جایگاه نهاد خانواده و رعایت تکریم و حفظ حرمت سالمندان و خردمندان به عنوان بزرگان خانواده و اجتماع است.
 
 

دکتر بهرامی نژاد با بیان اینکه بازنشستگی مرحله عبور از از چالش ها و مشکلات شغلی و کاری برای تامین معاش خانواده است که ثمره این تلاش ها در سنین بالا کانون گرم خانواده ایست که بنیان آن طی سالهای متمادی قبل بنا شده است گفت: بازنشستگی ، واقعیتی است که در زندگی شغلی نیروی انسانی رخ می‌دهد و البته به دلایلی ممکن است زودتر از موعد اتفاق بیافتند. بازنشستگی، دارای ابعاد و طبقات مختلف فردی، اجتماعی و اقتصادی است. بازنشستگی اغلب با سنین سالمندی همراه است؛  به دلیل اینکه بازنشستگی و سالمندی اغلب پدیده‌های مرتبطی هستند که در یک زمان رخ می‌دهند؛ اکثر افراد مشغول به کار، در اواخر دوره میان‌سالی و در آغاز دوره سالمندی بازنشسته می‌شوند؛  شروع بازنشستگی با تغییر و تحولات زیادی همراه است که در ابعاد روانی و جسمی اتفاق می‌افتد؛  به همین دلیل اخیراً به ارتقای سلامت و رضایت از زندگی افراد بازنشسته و فعال ماندن آنها در سنین بالا توجه زیادی می‌شود.؛ رضایت از زندگی در افراد بازنشسته یکی از عوامل سازگاری بر ابعاد مختلف زندگی است ؛ رضایت از زندگی در بازنشستگان می‌تواند بر ارزیابی مثبت شناختی عاطفی که فرد از زندگی خود دارد، تعریف شود؛ رضایت از زندگی بازنشستگان، تحت تأثیر متغیرهایی مثل حمایت اجتماعی، وضعیت جسمانی، منابع کنترل درونی و بیرونی و وضعیت مالی باشد.

بازنشستگان عزیز، امروز ما بر این باوریم که سلامت جامعه را مدیون تلاش‌های بی‌دریغ شما خردورزانی که طی سال‌های فعالیت خود از هیچ کوششی مضایقه نداشته و با پشتکار و سخت‌کوشی وصف‌ناپذیردرعرصه سلامت این مرز و بوم، تلاش نموده اید، هستیم.

رییس مرکز بهداشت شهرستان بیرجند با اشاره به  تاریخچه نام گذاری و گرامیداشت مقام و منزلت سالمندان در کشور گفت: از  سال1386،  به مناسبت 25 ذی‌الحجه  و نزول آیه «هل اتی» در سوره مبارکه «دهر» (الانسان) در شأن اهل بیت پیامبر (ص) که پس از سه روز روزه و انفاق افطار خود، از طرف خداوند اطعام شدند و نمادی از توجه به خانواده و استحکام پایه‌های آن در آموزه‌های دینی مسلمانان است. این  روز با نام روز «تکریم خانواده و تکریم بازنشستگان»  از سوی  شورای‌عالی فرهنگ عمومی، به‌عنوان یک مناسبت رسمی در تقویم رسمی کشور قرار گرفت تا جایگاه ارزشمند نهاد خانواده و نیز اهمیت تکریم بازنشستگان و موسپیدان و پیشکسوتان، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و پاس داشته شود.

دکتر بهرامی نژاد در ادامه ضمن تقدیر ازخدمات ارزشمند و ارزنده همکاران در طی سال های خدمت در مرکز بهداشت شهرستان بیرجند گفت: 30 سال خدمت به جامعه در حوزه سلامت فرصتی بود برای ادای دین به شهدای انقلاب اسلامی از سوی  افرادی که در طی آن از بهترین سال های زندگی خویش گذشتند تا سلامتی را ارمغانی باشند برای تمامی افراد جامعه .

دکتر بهرامی نژاد در ادامه با بیان خاطرات تلخ و شیرین  خود در دوران خدمت به مردم شریف استان خراسان جنوبی گفت: قطعاً تلخی و شیرینی دوران خدمت برای یکایک کارکنان حوزه سلامت به یاد ماندنی و تکرار نشدنی می باشد و همین خاطرات است که ما را به ادامه راه و پیمانی که برای حفظ سلامت آهاد افراد جامعه بسته ایم امیدوار می سازد.

 
 

از دیگر برنامه های این مراسم به یاد ماندنی نوحه سرائی مداح اهل بیت آقای امین زارعی  ، خاطره گوئی سرکار خانم  گلثوم رضا پور بهورز بازنشسته خانه بهداشت نقنج مرکز خدمات جامع سلامت روستائی خنگ ، پخش کلیپ  یادمان خاطره همکاران در سطوح مختلف ارائه خدمت مرکز بهداشت بیرجند بود.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
منبع:
مرکز بهداشت شهرستان بیرجند
تعداد بازدید:
134
تاریخ:
1401/05/11
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal