معرفی واحد مبارزه با بیماریها
پيشگيري ومبارزه با بيماريها   
   معرفي واحد پيشگيري و مبارزه با بيماريها

     اين واحد كليه خدمات مرافبت و مديريت بيماري ها(آموزش، بيماريابي ، درمان ، پيگيري و.....) بيماريهاي واگير وغيرواگير ، واكسيناسيون عمومي و نظارت براجراي برنامه هاي پيشگيرانه از ابتلا به بيماريها را برعهده دارد. واحد بيماري ها بر اين امر اهتمام دارد كه كيفيت فني خدمات را به صورتي برنامه ريزي نمايد كه خدمات قابل ارايه موثر واقع شود. ، يعني در بروز و شيوع بيماري هاو نيز مرگ و مير و ابتلا اثر مثبت داشته باشد. كابرد آن بي خطر و داراي تاثير پايدار بوده و همچنين جامعه قادر به پرداخت هزينه هاي آن باشد. بررسي اپيدميولوژيك بيماري هاي غير واگير و واگير را به نحو موثر انجام دهد. با پايش دائمي وضعيت بيماري ها در جامعه وضعيت بيماري هاي بازپديد و نوپديد را مد نظر داشته باشد.و مديريت ارائه خدمات بيماري هارا با انجام فعاليت هاي موثر در سطوح برنامه ريزي ، سازمان دهي ، پايش و ارزشيابي ، هدايت و رهبري ، هماهنگي هاي برون بخشي و درون بخشي ( ارتباط سازماني ) تصميم گيري ، خلاقيت و نوآوري و نيز جلب مشاركت جامعه براي دستيابي به يك پوشش مطلوب را به نحو مطلوب به انجام رساند.

واحدپيشگيري و مبارزه با بيماري ها در دو حوزه فعاليت مي كند:

  •            *    بيماريهاي واگير

    *    بيماريهاي غير واگير
    

    بيماريهاي واگير

 

بيماريهاي عفوني واگير دار از قديمي ترين دشمنان بشر هستند، همه گيري هاي بزرگ ايجاد شده توسط برخي از آن ها (مانند مالاريا ، آنفلوانزا ) در قرن هاي گذشته خسارات سنگيني بر جامعه بشري وارد كرده است. علي رغم پيشرفت هاي شگرفت علم پزشكي در زمينه هاي پيشگيري و درمان بيماريهاي واگير، متأسفانه هنوز هم بيماري هاي عفوني با قابليت ايجاد اپيدمي به عنوان يك مشكل در سراسر جهان مطرح هستند. بروز مقاومت دارويي در عوامل بيماري زا و يا ناقلين آن ها ، بازگشت مجدد برخي بيماري ها به مناطقي كه سال ها عاري از آن بيماري بوده اند (بيماري هاي باز پديد ) و ظهور بيماريهاي جديد (بيماريهاي نو پديد) همه از دلايل لزوم توجه همه بخش هاي درگير سلامت به اين بيماري ها هستند. براي مديريت صحيح كنترل بيماري هاي واگير، اطلاعات جامعه و به روز درخصوص آن ها مورد نياز است و ابزار تأمين اين اطلاعات نظام مراقبت بيماري ها است.

بيماريهاي واگير تحت پوشش نظام مراقبت :

·          بيماريهاي قابل پيشگيري با واكسن

·         زنجيره سرما 

·         بيماريهاي منتقله به وسيله ناقلين

·         سل و جذام

·         بيماريها منتقله توسط آب و مواد غذايي (بيماريهاي روده اي و انگلي) و عفونتهاي بيمارستاني

·         بيماريهاي آميزشي (ايدز، هپاتيت و  .....)

·         بيماري هاي مشترك بين انسان ودام

 

   بيماري هاي غير واگير

 

تا چند سال پيش بيماريهاي واگيردار بعنوان بزرگترين معضل بهداشتي كشورهاي جهان به شمار مي‌ ر فت بطوري كه تمام توان بهداشتي كشورها صرف كنترل و پيشگيري از همه‌ گيري اين بيماريها مي‌شد. از چند دهه گذشته با موفقيت‌ه اي بدست آمده در زمينه ارتقاي نظام سلامت و تكنولوژي‌هاي جديد، پيشرفت‌هاي عمده‌ا ي در خصوص كنترل بيماريهاي واگيردار حاصل شده و پس از طي اين مراحل، بيماريهاي غيرواگير در حال حاضر بعنوان مشكل عمده بهداشتي مطرح است. از مهمترين بيماريهاي اين گروه مي‌توان به آسيب‌ هاي ناشي از سوانح و حوادث، بيماريهاي قلبي ـ عروقي ـ ديابت، فشارخون بالا، سكته‌هاي مغزي ـ بيماريهاي تنفسي مزمن، بيماريهاي مفصلي استخواني مزمن و سرطانها اشاره كرد.

بدليل افزايش روند مرگ و مير ناشي از بيماريهاي غيرواگير بخصوص در كشورهاي در حال توسعه، سازماني جهاني بهداشت، از دو دهه پيش بيماريهاي غيرواگير را جزو اولويت‌ه اي بهداشتي كشورهاي در حال توسعه اعلام كرده است.

اكنون بيماريهاي غيرواگير علل اصلي مرگ و مير و ناتواني در جهان مي‌باشند . 60% علل مرگ و 43% بار جهاني بيماري‌ه ا مربوط به بيماريهاي عمده غيرواگير مي‌باشد.

چهار بيماري عمده غيرواگير (قلبي ـ عروقي ـ سرطان ـ بيماري انسدادي مزمن ريوي ـ ديابت) مستقيماً به سه عامل خطر اصلي قابل پيشگيري شامل مصرف سيگار، تغذيه نامناسب و عدم فعاليت بدني مناسب وابسته هستند.

افزايش روزافزون شيوع اين بيماريها، خسارات اقتصادي هنگفتي را به كشورها تحميل مي‌كند. تغيير شيوه زندگي باعث شده است كه برخي از عوامل خطرساز مهم از جمله دخانيات، عدم فعاليت بدني مناسب مصرفي ناكافي ميوه و سبزيجات و شير و لبنيات، سوانح و حوادث، تعداد مبتلايان به فشارخون بالا و چربي و قند خون بالا در جامعه افزايش يابد و اين خود زنگ خطري است براي افزايش مرگ و مير و ناتواني‌هاي ناشي از بيماريهاي غيرواگير كه در حال حاضر گريبانگير كشورهاي در حال توسعه است.

همانطور كه گفته شد دليل اين وضعيت، تغييراتي است كه در سالهاي گذشته در شيوه زندگي مردم ايجاد شده است و شايد بتوان يكي از علل ايجاد اين تغييرات را علاوه بر مقتضيات زندگي كنوني، در آگاهي و نحوه عملكرد مردم دانست. در بسياري از موارد، عدم آگاهي كافي از عوامل خطرساز و عدم بكارگيري تمهيدات لازم و ضروري باعث شده است تا اين عوامل روز به روز افزايش يابند .

   بيماريهاي غير واگير تحت پوشش نظام مراقبت:

 

·         سوانح و حوادث

·         تالاسمي

·         ديابت

·         فشار خون

·         كم كاري مادرزادي تيروييد

·         بيماري PKU يا فنيل كتونوري

·         سرطان ها

تاریخ به روز رسانی:
1397/04/03
تعداد بازدید:
3100
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal