زايمان ايمن
 
لو گو مادران
     مزاياي زايمان طبيعي :

شما به عنوان يك مادر باردار حتماً تا بحال در مورد زايمان و نحوه انجام آن فكر كرده ايد، حتماً از خود پرسيده ايد كه بايد كجا و چگونه زايمان كنم ؟ كدام روش زايمان براي من مناسب تر است؟ بايد بدانيم كه زايمان يك امر فيزيولوژيك و كاملاً طبيعي است كه براساس پاره اي فعاليتها و تغييرات منظم طبيعي كه خود به خود انجام مي شود شروع مي گردد ضروري است زايمان براي حفظ سلامتي مادرو جنين در مركز مجهز بيمارستاني وتوسط افراد دورديده ومتخصص انجام گيرد.

با اين وجود نكات حائز اهميتي براي مادران در مورد زايمان ايمن وجود دارد كه بايد از آنها مطلع باشند.  

زايمان طبيعي :   

همانطور كه گفته شد زايمان يك امر طبيعي است، اما با اين وجود در تمام خانم هاي باردار روند زايمان يكسان نمي باشد، چرا كه عوامل متعددي از جمله عوامل ذاتي و اكتسابي مانند برخي از بيماريها مي تواند سير حاملگي را تغيير داده و باعث شوند . زايمان به صورت غيرطبيعي انجام شود.  

خوشبختانه با مراقبتهاي دوران بارداري مي توان بسياري از موارد خطرناك براي مادر و جنين را تشخيص داد و به موقع براي حفظ سلامت مادر و جنين اقدام نمود.  

شايان ذكر است كه تنها درصد معدودي از زايمانها منجر به زايمان غيرطبيعي مي شوند و اكثر خانمها مي توانند يك زايمان طبيعي داشته باشند.

مدت بستري شدن و توانايي بازگشت به كارهاي عادي و روزمره بعد از زايمان طبيعي خيلي كمتر از سزارين است و مادراني كه زايمان طبيعي داشته اند زودتر به خانواده خود ملحق مي شوند.  

حجم خوني كه مادر طي زايمان طبيعي از دست مي دهد تقريباً نصف يك عمل سزارين است لذا خطر خونريزي و كم خوني، در يك زايمان طبيعي خيلي كمتر از زايمان به طريق سزارين مي باشد.  

خطرات و ريسك بيهوشي براي زايمان طبيعي وجود ندارد، درحاليكه براي مادراني كه به روش سزارين زايمان مي نمايند اين خطرات اجتناب ناپذير است .  

از نظر اقتصادي زايمان طبيعي به نفع مادر، بيمارستان و جامعه مي باشد.  

درصد ابتلاء به عفونت در بين مادران سزارين شده بيشتر از مادراني است كه زايمان طبيعي نموده اند.

مادراني كه زايمان طبيعي داشته اند در دادن آغوز به نوزاد خود موفق تر هستند چرا كه خوردن آغوز يا كلستروم به عنوان اولين واكسن براي كودك منافع بسياري دارد.  

مادراني كه زايمان طبيعي نموده اند در امر شيردهي به نوزاد خود موفق تر از مادراني مي باشند كه بطريقه سزارين نوزاد خود را بدنيا آورده اند.  

پس از زايمان طبيعي، مادران با انجام ورزشهاي مناسب ، به مراتب سريعتر از زماني كه سزارين مي شوند، مي توانند تناسب اندام خود را بدست آورند.  

بطور متوسط مدت اقامت مادران سزاريني در بيمارستان دو برابرو نيم مادراني است كه زايمان طبيعي داشته اند .  

بعضي از خانمها دوست دارند در طول مدت زايمان خود كاملاً هوشيار بوده و بطور كامل در جريان روند زايمان قرار گيرند. درمدت انجام عمل سزارين ممكن است از بيهوشي عمومي استفاده شود ، در نتيجه تماس اوليه نوزاد با مادر و شروع شيردهي به نوزاد به تاخير مي افتد.  

به شما مادر عزيز توصيه مي كنيم :(زايمان طبيعي )  

ترس و هراس بي مورد از زايمان را از خود دور كنيد .  

به منظور كسب اطلاعات بيشتر در مورد حاملگي و زايمان و حل مشكلات خود به افراد مجرب و آموزش ديده در مراكز بهداشتي درماني مراجعه كنيد . آنها قادر خواهند بود شما را راهنمائي كنند.  

براي اطمينان از سير طبيعي حاملگي و تامين سلامتي خود و نوزادتان حتماً بطور مستمر در دوران بارداري به مراكز بهداشتي درماني ، ماما و يا پزشك مراجعه و به توصيه هاي بهداشتي آنان، عمل نمائيد.  

انجام معاينه داخلي ( توسط پزشك ) در سه ماهه آخر دوران بارداري مي تواند به آنها كمك كند تا درمورد نحوه زايمان شما آسانتر تصميم بگيرند.   

اجراي برنامه باروري سالم و تشكيل پرونده پيش از بارداري درصورت تمايل به باردارشدن از نكات حائز اهميتي است كه مي تواند در داشتن بارداري سالم و زايمان ايمن موثر باشد.  

استفاده از تكنيكهاي پيشرفته مانند سونوگرافي براي ارزيابي وضعيت جنيني و مادر گاهي ضروري است لذا طبق توصيه پزشك حتماً آنرا انجام دهد.  

به پزشك يا ماماي خود اعتماد كنيد و به او اجازه دهيد در مورد نحوه زايمان شما تصميم بگيرد . هرگز به دليل ترس از درد زايمان كه يك امر طبيعي است . سزارين را به زايمان طبيعي ترجيح ندهيد. 

بخاطر داشته باشيد در صورتي بايد زايمان شما بوسيله سزارين انجام شود كه امكان زايمان طبيعي برايتان وجود نداشته باشد.

تاریخ به روز رسانی:
1396/01/09
تعداد بازدید:
2992
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal