شير مادر

 
 لوگو كودك
يكي از نعمت هاي بزرگ پروردگار مهربان و نمونه اي آشكار از لطف و عنايت عام او و جلوه اي از رحمانيت ، حكميت و قيوميت او نسبت به انسان بويژه در آغاز زندگي، نعمت گرانقدر شير مادر بر مائده ي بخشش و كرم خداوندي است.

شير مادر به دليل تركيب مخصوص و متناسب با نياز طفل، بهره مندي از مواد ايمني بخش كه همچون سپر و جنگ افزاري كودك را در برابر عوامل بيماري زاي محيطي مقاوم و پرتوان مي كند و با صدها خصوصيت استثنائي ، ضامن تامين و حفظ سلامت جسمي و رواني كودك است و در عين حال در تامين تندرستي مادر نيز موثر مي باشد و نهايتاً به صورت مستقيم و غير مستقيم در سلامت و نيكبختي جامعه نيز نقش دارد و غذاي بي نظير ، داروئي شفابخش و اكسيري بي مانند است.

 اهميت تغذيه مطلوب شيرخواران و كودكان خردسال براي بقاء رشد و تكامل آنان به خوبي شناخته شده و به عنوان يك موضوع مهم بهداشت عمومي در طول دهه‌هاي گذشته پذيرفته شده است.

در طول قرن بيستم، ميزان شيوع و طول مدت تغذيه با شير مادر در سراسر جهان به‌عنوان نتيجه تغييرات سريع اجتماعي اقتصادي شامل شهر نشيني و بازاريابي جانشين شونده‌هاي شير مادر كاهش يافت ولي در سال‌هاي‌اخير روند كلي به نفع ارتقاء روش‌هاي تغذيه با شيرمادر تغيير يافته ‌است.

گرچه پيشرفت‌هاي قابل توجهي در حفظ، حمايت و ترويج تغذيه با شيرمادر با تأكيد بر تغيير سياست زايشگاه‌ها و بيمارستان‌ها رخ داده اما نياز به تغذيه مطلوب شيرخواران و تغيير رفتار پايدار كه منجر به ارتقاء قابل توجه بقاء كودك و تكامل او گردد، نياز به يك استراتژي جامع و ادغام يافته دارد.

بخش بهداشت با اجراي برنامه ترويج تغذيه با شيرمادر به موفقيت‌هاي چشمگيري نايل گرديده اما ظرفيت تغيير رفتار شيردهي در سطح جامعه مستلزم رهبري مؤثر، هماهنگي و همكاري بين بخشي و نهادهاي دولتي و غيردولتي، نظارت و حمايت، اجراي تحقيقات، سيستم اطلاع رساني بهداشتي، ارجاع به موقع و پايش و ارزشيابي پيشرفت برنامه‌ها مي‌باشد.

اميد است سعي ما، در بخش بهداشت براي انجام رسالت‌مان در جهت تحقق حق كودكان براي برخورداري از زندگي سالم و نعمت‌هاي الهي با تعهد و هم‍‍‍ گامي ساير بخش‌ها همراه گردد زيرا در غير اين صورت بقاء كودكان، ارتقاء سلامت آنان، تداوم نسلي كارا و توانمند و بالاخره توسعه پايدار،‌ميسر نخواهد بود.

 
   قابل توجه شما مادر شيرده شاغل در دستگاههاي اجرائي

تغذيه با شير مادر در تعاليم دين مبين اسلا م از بيش از 1400سال پيش مورد تأ كيد قرار گرفته و در آيات و روايات متعدد و نيز در سيره معصومين(ع)به اهميت آن اشاره شده است . در دهه هاي اخير سازمان هاي بين المللي بهداشتي نيز اهميت حفظ و ترويج تغذيه با شير مادر را براي ارتقاء سلامت و تغذيه شيرخواران و كودكان خردسال مورد تأكيد قرار داده اند . لذا تلاش ها براي غلبه بر مشكلات و موانع احتمالي ترويج شيرمادر، بعنوان بخشي از برنامه هاي جامع تغذيه و سلامت مادر و كودك و از اجزاء كليدي مراقبت هاي بهداشتي اوليه محسوب شده است.

نگراني از كاهش عمومي تغذيه با شير مادر، در بسياري از نقاط جهان در ارتباط با عوامل اجتماعي-فرهنگي ، از جمله افزايش مصرف جانشين شونده هاي شيرمادر و پيامدهاي ناشي از آن ( افزايش ابتلاء به بيماري ها، سوء تغذيه و مرگ كودكان) موجب گرديده تا سازمان جهاني بهداشت و يونيسف ، اولويت پيشگيري از سوء تغذيه شيرخواران و كودكان خردسال ، حمايت و ترويج تغذيه با شيرمادر، تدوين قوانين و اقدامات مقتضي براي تسهيل شيردهي مادران را در تمام كشورها تأكيد نموده اند .

كشور ما با الهام از تعاليم عاليه قرآن كريم مبني بر ضرورت تغذيه شيرخواران با شيرمادر و در راستاي اجراي برنامه ترويج تغذيه با شيرمادر از سال 1370 ، از اولين كشورهايي بود كه با تهيه لايحه بر اين اساس و تقديم آن به مجلس شوراي اسلامي پيش قدم شده و حمايت از مادران در دوران شيردهي را با حق برخورداري از مرخصي زايمان و شيردهي، مرخصي ساعتي شيردهي و حفظ امنيت شغلي و .... در سال 1374 به تصويب رساند.

شما مادر گرامي شاغل كه مشمول استفاده از اين قانون هستيد جهت استفاده از مرخصي دوران شيردهي و استفاده از پاس ساعتي شيردهي نياز به صدور اين گواهي از سوي مركز بهداشت شهرستان بيرجند داريد . لذا جهت تسهيل دريافت گواهي فوق، مدار ذيل را در وب سايت مركز بهداشت شهرستان بيرجند به آدرس:

http://hltb.bums.ac.ir/ (صدور مرخصي شيردهي)

 پيوست نموده و نيازي به مراجعه حضوري جنابعالي بدين منظور نمي باشد:

ü     اسكن نامه درخواست صدور مرخصي شيردهي از اداره متبوع

ü     اسكن صفحه اول و صفحه دوم شناسنامه مادر

ü     اسكن كد ملي از كارت ملي مادر

ü     اسكن صفحه اول ، صفحه دوم و صفحه سوم شناسنامه كودك

نامه مربوطه پس از طي مراحل و دريافت امضاءهاي لازم از طريق اتوماسيون و شبكه دولت به اداره متبوع ارسال خواهد شد.

مادر گرامي: جهت دريافت راهنمائي و يا دريافت شماره نامه خود با شماره تلفن 31632850 يا 31632852 تماس بگيريد.

 

                    فايل راهنماي درخواست صدور مرخصي شير دهي

 
 
  پيگيري درخواست مرخصي شيردهي
 
تاریخ به روز رسانی:
1396/04/13
تعداد بازدید:
3130
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal