خدمات بهداشت حرفه اي 5
برنامه كنترل صدا در محيط كار
صدا
سرو صدا (NOISE) يكي از مهمترين عوامل زيان آور فيزيكي در محيط كار است كه درصد قابل توجهي از شاغلين در مواجهه با آن مي باشند بطوريكه طي سالهاي 1381تا 1385بيشترين شاغلين بازنشسته در مشاغل سخت وزيان كساني هستند كه به نوعي با صداي بيش از حد مواجهه داشته اند .فر اگير بودن عامل زيا ن آور صدا در صنايع ونيز مواجهه درصدزيادي از شاغلين باعث شده تا مسئله كنترل آن از سوي متوليان سلامت به عنوان طرحي تحت عنوان مقابله با صدا در محيط كار به مرحله اجرا در آيد .

مهم ترين مشكلات ناشي از صدا ي بيش از حد ،كري حرفه اي (NIHL) مي باشدكه يكي از بارزترين آثار مستقيم صدا بر سلامتي انسان به شمار مي رود كه غير قابل برگشت مي باشد علاوه بر اين وجود سرو صداي بيش از حد در محيط كار باعث ايجاد تداخل در مكالمه واثرات فيزيولوژيك نيز مي شود كه قاعدتا بر عملكرد نيروي كار وافزايش بهره وري تاثير سوء خواهد داشت. بنابر اين بهترين تدبير براي پيشگيري از اين مشكل اجراي برنامه حفاظت از شنوائي(HCPS)  مي باشد. كه دراين راستا ارزيابي محيط كار ، كنترل ، آموزش وانجام اديومتري از اهميت خاص براي حفظ صيانت نيروي انساني خواهد بود

برنامه كنترل و كاهش سيليس در محيط كار
كاهش  سيليس

سيليس آزاد به صورت متبلور، كوارتز و اكسيد­سيلسيوم و يا سنگ چخماق، در معادن، صخره­ها و سنگ­هاي گرانيتي و غيره وجود دارد. در اثر استنشاق متداوم سيليس، در ريه­ها حالت فيبروزي ايجاد شده كه توسط اشعه ايكس به خوبي تشخيص داده مي­شود. بيماري حاصل از استنشاق گردو غبار سيليس كه خود نوعي پنوموكونيوز است به نام سيليكوزيس خوانده مي­شود. حرفه ­هاي زيادي وجود دارند كه كارگران با سيليس و يا اكسيد ­سيلسيوم سرو كار دارند و به نوعي با اين بيماري دست و پنجه نرم مي­كنند.

اصولاً اين بيماري به كندي پيشرفت كرده و معمولاً عوارض و آثار آن پس از 5 سال ظاهر مي­گردد، ولي به طور استثناء در موارديكه مقدار ذرات زياد و طول تماس طولاني بوده است ظهور بيماري پس از 12 ماه نيز ديده شده است. به طور كلي در اثر پيشرفت بيماري حاصل از سيليس، حجم تنفسي ريه­ ها كم، قدرت كار بيمار كاهش و بالاخره تنفس مشكل وبه­ سختي انجام ميگيرد و اغلب در بيمار تنگ­ نفس ديده مي­شود.

 كليد پيشگيري از اين بيماري ريوي دور نگه داشتن گرد و غبار سيليس از ريه ها و جلوگيري از نفوذ آنها به راههاي تنفسي مي باشد كه اين امر مستلزم پايش و اندازه گيري ذرات سيليس در محيط هاي داراي اين عامل مي باشد

 

 
تاریخ به روز رسانی:
1396/01/09
تعداد بازدید:
2593
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal