معرفی واحد داوطلبین سلامت
 
  
    

سمت: كارشناس جلب مشاركت مردمي 

نام: فاطمه

فرهاديان
نام خانوادگي: فرهاديان
مدرك تحصيلي: تكنسين بهداشت خانواده
پست الكترونيك:farhadianfm@bums.ac.ir

تلفن داخلي: 2910

مستقيم: 31632910
 

داوطلبان سلامت ، هميار پزشك خانواده در ارتقاي سلامت

Health Volunteers , companion with family phy sicion in health promotion

مجمع عمومي سازمان ملل متحد در سال 1985 ، پنجم دسامبر را به عنوان روز بين المللي داوطلب نامگذاري نمود . از آن زمان تاكنون سازمان ملل، دولت‌ها و تشكيلات مدني اين روز را با هدف به رسميت شناختن سهم داوطلبان در جوامع خود جشن مي گيرند .

 

به دنبال طرح پيشنهادي دولت ژاپن به دبيركل سازمان ملل، مجمع عمومي سازمان ملل در نوامبر 1997، سال 2001 را به عنوان سال جهاني داوطلبان اعلام كرد. ايده انتخاب اين سال در شروع قرن 21 به منظور برانگيختن و جذب مشاركت‌هاي ملي و جهاني بود تا فعاليت داوطلبان تسهيل شده و به رسميت شناخته شود.
در كشور جمهوري اسلامي ايران به منظور جلب مشاركت جامعه در برنامه هاي بهداشتي ، برنامه رابطين بهداشت از سال 1369درشهرري درقالب يك طرح فعاليت خود را آغازكرد و بعد از آن با توجه به دستاوردهاي مفيدش درسال 1371به صورت برنامه كشوري درآمد كه نتايج چشمگير و قابل توجه اين طرح در افزايش آگاهي و تغيير رفتار بانوان به عنوان ستون و بناي هر خانواده ، موجب تشويق و حساس سازي مسئولين نظام سلامت و ساير ارگانها و سازمانهاي توسعه جهت استاده گسترده تر از اين استراتژي گرديد .

 

بر اساس آمار موجود ( فصلنامه رابط سلامت –1388 ) در حال حاضر برنامه داوطلبان سلامت در 41 دانشگاه / دانشكده ، 385 شهرستان و 2830 واحد بهداشتي درماني فعال مي باشد و تعداد 120000 نفر داوطلب سلامت شهري ، روستايي ، عشاير و داوطلب متخصص بيش از 4 ميليون خانوار را تحت پوشش قرار داده اند كه با شركت در برنامه هاي بهداشتي و فراگيري حرف مختلف قادر شده اند مهارتهاي كسب شده را به خانوارهاي تحت پوشش خود انتقال دهند و مديران سلامت در محله و منطقه خود باشند .
اين داوطلبين كه تعداد آنها معادل نيمي از نيروهاي رسمي پيماني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي است مي توانند خود منادي سلامت در جامعه باشد و به عنوان يك شبكه فعال آموزش عمومي سلامت ، دريايي وسيع از امكانات و ظرفيت‌ها را پيش روي نظام سلامت كشور قرار دهند. در كنار اين نيروي عظيم، وزارت بهداشت نيز وظيفه دارد ضمن توانمندسازي اين شبكه نسبت به برنامه‌ريزي هدفمند در اين خصوص اقدام كند.

 اين برنامه در شهرستان بيرجند نيز با همكاري بيش از 500داوطلب شهري و روستايي در حال اجرا مي باشد كه اين داوطلبين ضمن حضور در كلاسهاي آموزشي و انتقال پيامهاي بهداشتي به جمعيت تحت پوشش خود ، نقش به سزايي را در گزارش مشكلات سلامتي منطقه به مراكز ، پايگاهها وخانه هاي بهداشت و پيگيري حل اين مشكلات ايفا مي نمايند

 

 
تاریخ به روز رسانی:
1397/03/09
تعداد بازدید:
3494
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal